W okresie letnim, wakacyjnym na drogach powiatu pojawia się więcej miłośników jednośladów – motocykli, motorowerów, rowerów. W trosce o bezpieczeństwo policjanci prowadzą szereg akcji profilaktycznych oraz działań edukacyjno-informacyjnych. Mają one na celu zwiększanie bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego i promujących bezpieczne zachowanie na drodze, na przykład: uczestniczą w egzaminach na kartę rowerową, prowadzą pogadanki z dziećmi i młodzieżą. Realizowane są także działania kontrolno-prewencyjne pod nazwą „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów – grupy użytkowników dróg, która podczas wypadków jest szczególnie narażona na tragiczne konsekwencje tych zdarzeń. Pamiętajmy o tym, że przyjemność z jazdy jednośladem zawsze musi łączyć się z dbaniem o bezpieczeństwo własne i innych. Dlatego też apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o przestrzeganie przepisów, a także zachowanie wzajemnego szacunku na drodze. Życzliwość, uprzejmość oraz ostrożność to cechy, które powinny przyświecać wszystkim, zarówno kierującym pojazdami, jak i pieszym.
Wybrane przepisy dotyczące rowerzystów
Rowerzysta jest obowiązany:
zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym, gdy porusza się po drodze dla rowerów i pieszych.
Jeśli nie ma drogi przeznaczonej specjalnie dla rowerzystów lub nie można z niej korzystać np. z powodu robót drogowych, wtedy kierujący rowerem powinien poruszać się poboczem, a jeżeli nie nadaje się ono do jazdy – jezdnią (możliwie blisko prawej krawędzi).
Rowerzysta może korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, gdy:
Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym. Zbliżając się do przejścia dla pieszych rowerzysta jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.
Podobnie jak inni kierujący, rowerzysta ma zakaz:
Rowerzysta obowiązany jest przestrzegać następujących zakazów:
Przepisy dotyczące ruchu rowerów nie nakładają obowiązku korzystania z kasków ochronnych i elementów odblaskowych. Należy jednak wziąć pod uwagę, że kask chroni głowę – część ciała najbardziej narażoną na urazy. Z kolei kamizelka odblaskowa, szelki odblaskowe, opaski, ułatwiają dostrzeżenie rowerzysty przez kierowcę, zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych.
Zasady korzystania z hulajnóg elektrycznych, urządzeń transportu osobistego, urządzeń wspomagających ruch
– wybrane zmiany w przepisach ruchu drogowego od 20 maja 2021 r.
Zasady_korzystania_z_hulajnog_elektrycznych__UTO__UWR_od_20_05_2021_r__-_wybrane_zmiany_w_przepisach
Źródło: KPP Sanok
Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji