Aktualności

Cyberprzestępczość – gdzie mogę to zgłosić?


Dostałem z nieznanego źródła sms/maila o zaległościach finansowych z linkiem do opłaty. Podejrzewam próbę oszustwa, gdzie mogę to zgłosić?

Podmiotem dedykowanym do przyjmowania tego rodzaju zgłoszeń jest CSIRT NASK. To bardzo proste. Na stronie https://incydent.cert.pl/ dostępny jest interaktywny formularz umożliwiający wysłanie zgłoszenia o potencjalnym niebezpiecznym incydencie, w którego treści należy zapisać otrzymaną wiadomość w całości, wraz z załącznikiem i nagłówkami w osobnym pliku i przesłać do analizy. Warto pamiętać o wybraniu właściwej kategorii podmiotu zgłaszającego np.: osoba fizyczna, a następnie opisać incydent i dołączyć podejrzany jako załącznik i wysłać. Ponadto, jeżeli jest to próba oszustwa należy to zgłosić w najbliższej jednostce Policji lub prokuraturze. Tego typu przestępstwa są ścigane na wniosek osoby poszkodowanej.

Otrzymałem maila z groźbą udostępnienia moich prywatnych zdjęć jeśli nie zapłacę, co mogę zrobić?

W tym przypadku zachodzi podejrzenie popełnienia przestępstwa. Tego typu przestępstwo jest ścigane na wniosek osoby poszkodowanej. Należy je zgłosić w najbliższej jednostce Policji lub prokuraturze. Możliwe jest również złożenie zawiadomienia za pomocą https://www.gov.pl/web/gov/zglos-przestepstwo. Dodatkowo incydent dotyczący cyberprzestrzeni należy zgłosić do zespołu ekspertów z CSIRT NASK – na stronie https://incydent.cert.pl/ dostępny są prosty interaktywny  formularz umożliwiający wysłanie zgłoszenia o potencjalnym niebezpiecznym incydencie, w którego treści należy zapisać otrzymaną wiadomość w całości, wraz z załącznikiem i nagłówkami w osobnym pliku i przesłać do analizy.