Aktualności

OSTRZEŻENIE. Oszukańcze linki w wiadomościach SMS


Komenda Główna Policji i FinCERT.pl – Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP ostrzegają klientów banków przed oszukańczymi linkami w wiadomościach SMS. Oszuści stosując socjotechnikę i licząc na naszą nieuwagę podsyłają do nas między innymi wiadomości SMS rzekomo zawierające informację o przesyłce kurierskiej.

Okres pandemii związanej z koronawirusem COVID-19 oraz przedświąteczny szał zakupowy spowodowały, że nasza aktywność przeniosła się do e-commerce i platform aukcyjnych i ogłoszeniowych w Internecie. Jest to także okres bardzo dużej aktywności oszustów, którzy stosując socjotechnikę i licząc na naszą nieuwagę podsyłają do nas między innymi wiadomości SMS rzekomo zawierające informację o przesyłce kurierskiej.

FinCERT.pl – Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa Związku Banków Polskich obserwuje w ostatnim okresie zwiększoną ilość przestępczych kampanii SMS, w których oszuści podszywają się np. pod legalnie działające FIRMY KURIERSKIE. W treści przesłanych SMS przestępcy zamieszczają AKTYWNY LINK oraz informują np. o statusie przesyłki: przesyłka zostanie dostarczona dzisiaj, podjęliśmy próbę dostarczenia Twojej paczki, Twoja paczka znajduje się w punkcie odbioru, czy ostatnia szansa, aby odebrać przesyłkę.

Przykładowe komunikaty oszukańczych SMS – źródło własne: FinCERT.pl – BCC ZBP:

Kliknięcie w aktywny link w takiej wiadomości może skutkować między innymi:

W związku z tego typu zagrożeniem FinCERT.pl – Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP oraz Komenda Główna Policji rekomendują:

Źródło: Komenda Główna Policji,
FinCERT.pl – Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP – Centrum Wymiany i Analiz Informacji Sektora Finansowego