Aktualności

Oszustwa internetowe


Wiele osób zarówno kupuje, jak i sprzedaje towary w Internecie. Pamiętajmy jednak o tym, że sieć do swoich celów wykorzystują także oszuści, którzy zrobią wszystko, aby przejąć nasze pieniądze. Bez względu na to, czy sprzedajemy, czy też kupujemy w sieci, zawsze bądźmy ostrożni i stosujmy zasadę ograniczonego zaufania.

Zarówno kupujemy, jak i też sprzedajemy różne towary poprzez internetowe serwisy aukcyjne lub portale ogłoszeniowe. Robiąc transakcje w sieci zachowajmy ostrożność. Nie brakuje tam nieuczciwych osób, które oszukując, w łatwy i szybki sposób chcą osiągnąć zysk. Bez względu na to, w jakiej roli występujemy podczas korzystania z internetowych zakupów, zawsze musimy zachować ostrożność i stosować zasadę ograniczonego zaufania.

Mechanizm działania oszustów polega najczęściej na tym, że fałszywy nabywca po skontaktowaniu się ze sprzedającym, wyraża chęć kupna wystawionego na portalu przedmiotu. Następnie wysłała link sprzedającemu, w celu odebrania rzekomo wpłaconych pieniędzy. Sprzedający klika w  podany link, a następnie postępuje zgodnie z podaną instrukcją. Po sprawdzeniu stanu konta, okazuje się się że zamiast wpływu, z konta zostają przelane pieniądze.

Pamiętajmy o tym, ze  że bez względu na to, w jakiej roli występujemy podczas korzystania z internetowych zakupów, zawsze musimy zachować ostrożność i stosować zasadę ograniczonego zaufania.

Przede wszystkim nigdy nie należy wchodzić w linki niewiadomego pochodzenia, bądź przesłane przez nieznaną nam osobę. Możemy go otrzymać za pomocą sms, na komunikator, czy też na skrzynkę poczty elektronicznej. Pamiętaj, że każdy taki link może spowodować utratę pieniędzy z konta.  Dlatego też, nie klikajmy w przesyłane do nas linki i nie dokonujmy żadnych płatności za ich pośrednictwem.  Oferując towar do sprzedaży, nie podawaj więcej danych niż te, które są niezbędne do przeprowadzenia transakcji. Pamiętajmy, że w sieci nie brakuje nieuczciwych osób, które oszukując, w łatwy i szybki sposób chcą osiągnąć zysk.

Źródło: KPP Sanok