Aktualności

POLICJA ostrzega: „Na to UWAŻAJ nie tylko w Walentynki!”


Internet, media społecznościowe i popularne komunikatory coraz częściej pomagają podtrzymywać kontakty z bliskimi, poznawać nowych znajomych, a czasem też znaleźć miłość i uczucia, które rozbudzają w nas pozytywne emocje. Policjanci ostrzegają, że cyberprzestępców działających w Internecie jest coraz więcej. Oszustwa matrymonialne są cały czas modyfikowane i przybierają coraz to nowe formy. Ofiarami padają nie tylko kobiety, ale także mężczyźni.

Bardzo często oszuści wykorzystują obietnicę uczucia, aby wyłudzić pieniądze od swoich ofiar, romansują z osobami, które są bardziej podatne na emocjonalną manipulację. Na portalach randkowych niejednokrotnie wyszukują osoby starsze i samotne, które są ufne i posiadają mniejsze doświadczenie w korzystaniu z internetowych serwisów. Dziś oszuści najczęściej korzystają z portali społecznościowych, randkowych i aplikacji do poznawania nowych ludzi. Doskonale wiedzą, że w Sieci są anonimowi, że mogą przedstawić wiarygodną historię, a osobie po drugiej stronie będzie trudno zweryfikować podane informacje. Zadają mnóstwo pytań, a potem wykorzystują sytuację osobistą poznanej osoby, grają na jej emocjach, wpędzają w stres. Podają rzekome szczegóły ze swojego życia i w ujmujący sposób prezentują niezwykle precyzyjnie przygotowaną w tym celu historię. Czułymi słowami  zdobywają zaufanie ofiary, uzyskują informacje o rodzinie i dzieciach. Gdy zdobędą ich zaufanie i sympatię wyłudzają pieniądze, a po krótkim czasie fałszywa miłość życia znika wraz z zagrabioną gotówką. Zdarza się także, że oszuści namawiają ofiary do wysłania im intymnych zdjęć, by wykorzystać je do szantażu domagając się pieniędzy.

Jak rozpoznać, że nowa internetowa sympatia w rzeczywistości jest oszustem:

Najbezpieczniej jest nie ulegać chwilowemu zauroczeniu, presji czasu i nie przekazywać żadnych pieniędzy nieznanym osobom! Pamiętajmy, że tylko nasza ostrożność, czujność i dystans do przekazywanych informacji spowodują, że nie staniemy się kolejną ofiarą oszusta!

Policjanci apelują o rozwagę i przypominają, że do nawiązywanych w mediach społecznościowych kontaktów i tego typu sytuacji warto podejść z dużą ostrożnością i zawsze zachować czujność, ponieważ jedna ryzykowna decyzja w życiu może zadecydować o przyszłości. Wielu pokrzywdzonych wstydzi się takiej sytuacji, nierzadko ukrywają fakt przed rodziną oraz znajomymi, często mają opory, aby opowiedzieć o tym co się stało. Wiele ofiar oszustów boi się, że spadnie na nie hejt, że ktoś zarzuci im naiwność.

Przypominamy, że o wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy należy natychmiast poinformować Policję, korzystając z numeru alarmowego 112.

źródło: Polska Policja