Aktualności

SANOK. Próby wyłudzenia pieniędzy „na wnuczka”!


POWIAT SANOCKI. Policjanci przestrzegają przed oszustami działającymi metodą „na wnuczka”. Dzisiaj na terenie Sanoka doszło do kilku prób oszustwa. Apelujemy do mieszkańców o ostrożność i stosowanie zasady ograniczonego zaufania. Nie dajcie się oszukać.

Telefony od osób podających się za krewnych z prośbą o pieniądze, to jedna z metod wyłudzeń stosowana przez oszustów. Oszuści modyfikują swoją historię w taki sposób, aby była jak najbardziej wiarygodna, a zarazem skuteczna.

Na terenie Sanoka policjanci odnotowali zgłoszenia dotyczące próby dokonania oszustw „na wnuczka”. Schemat działania przestępców za każdym razem był podobny. Do mieszkańców dzwoniła osoba podając się za krewnego. Następnie informowała – o spowodowanym wypadku lub chorobie i potrzebie zebrania pieniędzy. Na szczęście zgłaszający nabrali podejrzeń i nie dali się oszukać. Swoje podejrzenia zweryfikowali u innych członków rodziny, a następnie o próbie oszustwa poinformowali Policję.

Uwaga! Dlatego bądźmy czujni i zawsze zweryfikujmy otrzymane w ten sposób informacje, np. przez skontaktowanie się z innymi członkami rodziny, zanim przekażemy komuś pieniądze.

W trakcie rozmów ze swoimi bliskimi przypominajmy o konieczności wspólnego dbania o bezpieczeństwo, ustalmy zasady kontaktu ze sobą, czy wzajemnej pomocy, tak aby oszuści nie mogli wprowadzać ich w błąd i narazić na szkodę. Zachowanie ostrożności, pozwoli uchronić seniorów przed utratą oszczędności.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy jak najszybciej powiadomić Policję (po uprzednim rozłączeniu się z rozmówcą) dzwoniąc pod numer 112.

źródło: KPP Sanok