Aktualności

UWAGA. Oszuści nadal atakują!


Policjanci przestrzegają przed oszustami działającymi metodą „na krewnego” czy ”na wypadek”. Dzisiaj na terenie powiatu sanockiego doszło do prób oszustwa. Na szczęście seniorzy zachowali czujność i nie dali się oszukać. O swoich podejrzeniach poinformowali Policję.

Telefony od osób podających się za krewnych lub funkcjonariuszy Policji do ludzi starszych z prośbą o pieniądze, to jedna z metod wyłudzeń stosowana przez oszustów. Oszuści modyfikują swoją historię w taki sposób, aby była jak najbardziej wiarygodna, a zarazem skuteczna. Starsze osoby, chcąc pomóc rzekomemu krewnemu, są w stanie przekazać naciągaczom oszczędności całego życia.

Dzisiaj na terenie powiatu sanockiego policjanci odnotowali dwa zgłoszenia dotyczące próby dokonania oszustwa. Schemat działania przestępców za każdym razem był podobny. Do mieszkańców dzwoniła osoba podając się za krewnego. Następnie informowała o spowodowanym wypadku i potrzebie zebrania pieniędzy. Na szczęście seniorzy nabrali podejrzeń i poinformowali Policję.

Metoda wyłudzeń „na krewnego” ciągle stosowana jest przez oszustów wobec osób starszych. Dlatego bądźmy czujni i zawsze zweryfikujmy otrzymane w ten sposób informacje, np. przez skontaktowanie się z innymi członkami rodziny, zanim przekażemy komuś pieniądze. Pamiętajmy również, że każda telefoniczna próba przejęcia pieniędzy pod pozorem działań policji, bądź innych służb – oznacza oszustwo.

W trakcie rozmów ze swoimi bliskimi przypominajmy seniorom o konieczności wspólnego dbania o bezpieczeństwo, ustalmy zasady kontaktu ze sobą, czy wzajemnej pomocy, tak aby oszuści nie mogli wprowadzać ich w błąd i narazić na szkodę. Zachowanie ostrożności pozwoli uchronić seniorów przed utratą oszczędności.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy jak najszybciej powiadomić Policję dzwoniąc pod numer 112.

źródło: KPP Sanok