Aktualności

Wakacyjna oszustwa – (nie)bezpieczne płatności


Wakacje to czas, w którym większość z nas marzy o odpoczynku i relaksie. Wreszcie możemy odpocząć od pracy, nauki oraz codziennych obowiązków. W tym okresie często realizujemy więcej transakcji płatniczych i na wyższe kwoty, w poszukiwaniu hoteli, biletów lotniczych czy też dokonujemy zakupów online. To stwarza cyberprzestępcom więcej możliwości przeprowadzenia różnego rodzaju oszustw finansowych.

Płatności kartą coraz częściej zastępują tradycyjne pieniądze, a także umożliwiają szybkie transakcje online. Są wygodne i możemy nimi zapłacić nie tylko w Polsce ale na całym świecie. Korzystanie z kart płatniczych, a także płacenie za większość usług za pośrednictwem internetu stało się naszą codziennością. Warto jednak pamiętać, że mimo wielu korzyści jakie dają nam karty płatnicze nie jest to narzędzie idealne i w niektórych przypadkach używanie ich może wiązać się z różnymi zagrożeniami.

Pomimo odnotowywanego w statystykach policyjnych spadku przestępstw związanych z dokonywaniem płatności elektronicznych tj. kradzieży kart płatniczych (w I półroczu 2023 roku – 1 260, w I półroczu 2022 roku – 1 649 tj. spadek o 369 czynów), oszustwami internetowymi (w I półroczu 2023 roku – 35 936, w I półroczu 2022 roku – 38 888 tj. spadek o 2 952 przestępstwa), warto pamiętać, że na styku finansów i przestrzeni cyfrowej zawsze powinnyśmy zachować szczególną ostrożność. Te dane to sygnał ostrzegawczy, że przestępcy nadal są skuteczni, poprzez rozwijanie coraz to nowszych metod, które następnie dostosowują do aktualnych wydarzeń. Ich celem jest szybkie wzbogacenie się cudzym kosztem, przy użyciu naszych kart płatniczych, haseł i loginów.

O czym należy pamiętać, podczas korzystania z kart płatniczych:

Najważniejsze zasady dokonywania bezpiecznych płatności online:

Oszustwo lub jego usiłowanie zgłoś w Twoim banku i złóż zawiadomienie na Policji!

Gdzie szukać pomocy:

Zgłaszanie incydentów:
formularz na stronie CERT Polska
e-mail: cert@cert.pl

Zgłaszanie podejrzanych wiadomości SMS:
Wszystkie podejrzane wiadomości SMS z linkami można zgłosić używając funkcji „Przekaż”, bezpośrednio na numer: 799 448 084

Złośliwe strony wyłudzające dane i środki finansowe:
formularz na stronie https://incydent.cert.pl/domeny

Źródło: Biuro Prewencji KGP